Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Μουσείο Κινηματογράφου 8 Απριλίου 2013

Μουσείο Κινηματογράφου 8 Απριλίου 2013

Στις 8-4-2013 το σχολείο μας επισκέφθηκε το Μουσείο κινηματογράφου Θεσσαλονίκης στα πλαίσια Διδακτικής εκδρομής.

Οι μαθητές διδάχθησαν την Ιστορία της κινούμενης εικόνας:  Μια βιωματική δραστηριότητα ώθησε τα παιδιά να ανακαλύψουν την ιστορία του κινηματογράφου μέσα από ειδικές κατασκευές όπως τα πραξινοσκόπια, ζωοτρόπια, βερασκόπια.

Κατόπιν στο χώρο του μουσείου, έμαθαν την  εξέλιξη των μηχανών, ξεκινώντας από την απλή εικόνα της φωτογραφικής μηχανής και καταλήγοντας σε ό, τι πιο σύγχρονο υπάρχει, τον τρισδιάστατο κινηματογράφο. Ένα στερεοσκοπικό φιλμ, ιδιαίτερα αγαπητό και πρωτότυπο υποδέχτηκε τα παιδιά σε μια ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα με σκοπό να τα μυήσει στη μαγεία της 7ης τέχνης.

Στο τέλος πέρασαν  στο στούντιο όπου και κλήθηκαν να εμπνευστούν τη δική τους κινηματογραφική παραγωγή