Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Δράσεις κατά της Σχολικής Bίας, 6-3- 2013

Δράσεις κατά της Σχολικής Bίας, 6-3- 2013

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2013 στο σχολείο μας έλαβαν χώρα δραστηριότητες σχετικές με την σχολική βία στα σχολεία:

1. Προβολή βίντεο και στιγμιότυπα από ρεπορτάζ κατά της σχολικής βίας

2. Συμπλήρωση σχετικού ερωτηματολογίου για ανίχνευση τάσεων μεταξύ των μαθητών

3. Παρουσιάση και ανάλυση του περσινού ερωτηματολογίου , όπου υπερψηφίστηκε η ανάπτυξη και συμμετοχή σε δραστηριότητες κατά της σχολικής βίας.

4. Στο τέλος της δίωρης δραστηριότητάς μας οι μαθητές συμμετείχαν σε βιωματικά παιχνίδια όπως οι  Μουσικές καρέκλες:

"Κάθε φορά οι καρέκλες μειώνονταν κατά μία, μόνο που οι μαθητές που έμεναν όρθιοι αποκτούσαν το προνόμιο να ορίζουν κάθε φορά το κριτήριο προτεραιότητας που θα επέτρεπε σε μια ομάδα διαγωνιζομένων να καθίσουν πρώτοι σε σχέση με τους υπόλοιπους μαθητές.

Το παιχνίδι στηρίζεται στη διαφορετικότητα και στο πως αυτή μπορεί να εκφραστεί και να επηρεάσει τις ανθρώπινες σχέσεις. Ο στόχος είναι να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές πως η διαφορετικότητα διαστρεβλωμένη οδηγεί στο ρατσισμό του οποίου άμεση συνέπεια στην εφηβική ηλικία είναι οι πολύπλευρες εκφράσεις βίας μεταξύ εφήβων εντός και εκτός σχολικού περιβάλλοντος"