Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Πολωνία,7-11 Απριλίου 2013

Πολωνία,7-11 Απριλίου 2013

ΠΟΛΩΝΙΑ

Το ταξίδι μας για την Πολωνία ξεκίνησε το πρωί της Κυριακής 7 Απριλίου. Όλοι περιμέναμε με αγωνία αυτό το ταξίδι, για το πώς θα ήταν σε μια Βόρεια χώρα, την κουλτούρα αυτών των ανθρώπων και για το τι θα συναντούσαμε εκεί.

Όταν φτάσαμε εκεί το πρώτο πράγμα που μας έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση ήταν το χιόνι που εντοπίσαμε μόλις πρωτοπατήσαμε στην Κρακοβία την συμπρωτεύουσα της Πολωνίας. Εκεί μας καλοδέχτηκε μια καθηγήτρια από το σχολείο του Sosnowiec και μας συνόδεψε εώς το ξενοδοχείο που θα μέναμε.

Το επόμενο πρωί ένα λεωφορείο μας οδήγησε στον Δήμαρχο της περιοχής, όπου εκεί μας καλωσόρισε και ο ίδιος με την σειρά του. Κατόπιν μεταφερθήκαμε στο σχολείο το οποίο μας φιλοξενούσε, εκεί συναντήσαμε τους φίλους μας που είχαν έρθει στην Ελλάδα.

Όλοι μαζί καθίσαμε και παρακολουθήσαμε την γιορτή που είχαν ετοιμάσει για εμάς και «πήραμε μια ιδέα» από τους παραδοσιακούς χορούς της Πολωνίας. Αφού ξεναγηθήκαμε στο πενταόροφο σχολείο τους γευτήκαμε την παραδοσιακή κουζίνα της Πολωνίας. Έπειτα πήγαμε στο εμπορικό κέντρο της πόλης και αλλάξαμε τα χρήματα μας.

Το πρωί της Τρίτης ξυπνήσαμε γεμάτοι χαρά, το Sosnowiec ήταν και πάλι χιονισμένο. Από το ξενοδοχείο μεταφερθήκαμε ξαφνικά 85km πιο πέρα, εκεί που βρισκόταν το μεγαλύτερο αλατωρυχείο της Ευρώπης. Πραγματικά μείναμε έκπληκτοι από τα τόσα πράγματα που είδαμε εκεί. Κανείς δεν θα μπορούσε να φανταστεί ότι οι άνθρωποι κάποια χρόνια πριν, θα κατασκεύαζαν ένα πραγματικό δημιούργημα που εκτός που θα παρήγαγε αλάτι στην περιοχή θα αποτελούσε αξιοθέατο για τους σημερινούς ανθρώπους.

Μέσα σε αυτό είδαμε αγάλματα, ναούς, τα εργαλεία τα οποία χρησιμοποιούσαν για να βγάλουν το αλάτι, λίμνες και επίσης επισκεφτήκαμε το μουσείο που υπάρχει μέσα σε αυτό. Μετά από την ξενάγηση μας στο αλατωρυχείο πήγαμε να φάμε σ? ένα παραδοσιακό εστιατόριο. Εκεί γευτήκαμε και την παραδοσιακή σούπα της Πολωνίας, που αντί για πιάτο σερβίρεται μέσα σε ένα καρβέλι ψωμί και το παραδοσιακό ζεστό κρασί της Πολωνίας.

Έπειτα από το γεύμα μας «ανταμώσαμε» ένα από τους παλιούς οικισμούς της Πολωνίας που τώρα λειτουργεί σαν μουσείο. Είχαμε την ευκαιρία να μπούμε μέσα σε αυτά και να δούμε πως ήταν τα σπίτια, τα σχολεία και η εκκλησίες των ανθρώπων εκεί παλιά. Διαβήκαμε ένα μικρό αλλά χιονισμένο βουναλάκι και φτάσαμε σ? ένα μεγάλο, πέτρινο κάστρο.

Εκεί ανεβήκαμε στο ψηλότερο σημείο του κάστρου από όπου μπορούσαμε να έχουμε την καλύτερη θέα της πόλης. Κατόπιν ακολούθησε μια βραδιά με παραδοσιακή Πολωνική μουσική. Εκεί είχαμε την ευκαιρία να χορέψουμε και εμείς παραδοσιακούς χορούς της Πολωνίας.

Την Τετάρτη το πρωί ετοιμάσαμε τα πράγματα μας, γιατί εμείς και οι φίλοι μας από την Τουρκία θα μέναμε για ένα βράδυ σε ένα μικρό πανδοχείο στην Κρακοβία. Ένα λεωφορείο μας μετέφερε στην πανέμορφη πόλη της Κρακοβίας 84km μακριά από το Sosnowiec.

Εκεί πήγαμε σε ένα συγκρότημα από μεγάλα, εντυπωσιακά και αναγεννησιακά κτήρια. Είδαμε τον Καθεδρικό ναό, το κάστρο της Wawel (Βάβελ),αλλά και το γνωστό και φημισμένο δράκο της Πολωνίας που βγάζει φωτιές από το στόμα του. Μετά από εκεί περπατήσαμε κοντά στο κέντρο της παλιάς πόλης και μπήκαμε μέσα στο ναό της Κοιμήσεως της Θεοτόκου.

Εκεί όπως και στον καθεδρικό ναό μείναμε έκπληκτοι από την εντυπωσιακή αρχιτεκτονική του ναού και από τα υπέροχα αγάλματα που είδαμε εκεί. Το απόγευμα πήγαμε σε ένα υπόγειο μουσείο στη πλατεία της παλιάς πόλης το οποίο δημιουργήθηκε πριν από πέντε χρόνια. Μέσα σε αυτό είδαμε αγγεία, εργαλεία, σκελετούς και άλλα πράγματα τα οποία βρέθηκαν στην περιοχή της πλατείας στην παλιά πόλη.

Μετά από μια βόλτα μας στα παραδοσιακά μαγαζάκια της πλατείας, μαζευτήκαμε όλοι μαζί για να επισκεφτούμε ένα μικρό αλλά συμπαθητικό εργοστάσιο γλυκών, από εκεί είχαμε την δυνατότητα να γευτούμε και να αγοράσουμε γλυκίσματα και να δούμε τον τρόπο κατασκευής τους. Το βράδυ περπατήσαμε γύρω από το ιστορικό κέντρο της πόλης και δίπλα στον ποταμό Βιστούλα.

Τέλος κλείσαμε την βραδιά μας πίνοντας μια ζεστή σοκολάτα σε ένα παραδοσιακό caf? ? bar της Κρακοβίας.

Φεύγοντας από την Πολωνία πήραμε όλες της αναμνήσεις μαζί μας χωρίς να αφήσουμε καμία πίσω μας για να τις αφηγηθούμε στους συμμαθητές μας. Με το ταξίδι μας στην Πολωνία έκλεισε και το πρόγραμμα Comenius το οποίο πραγματοποιήθηκε της σχολικές χρονιές 2011-2012 και 2012-2013.

Σκαρλάτου Ματίνα, Μαθήτρια της Β' Γυμνασίου