Γενικές πληροφορίες για τη βιβλιοθήκη μας

Η βιβλιοθήκη του Γυμνασίου έχει σκοπό να ικανοποιήσει όχι μόνο τις άμεσες μαθησιακές και αναγνωστικές ανάγκες των μαθητών αλλά τις ποικίλες ανάγκες της ευρύτερης περιοχής των χωριών από το Νέο Γυναικόκαστρο μέχρι την Ξυλοκερατιά. Προσπαθεί να καλύψει όσο περισσότερους τομείς της γνώσης είναι δυνατό, από τη Λογοτεχνία και τις επιστήμες μέχρι τις πρακτικές γνώσεις και τα θέματα της καθημερινότητας.

Η βιβλιοθήκη περιλαμβάνει 1600 τόμους βιβλίων, 200 τεύχη περιοδικών, 200 δίσκους CD και DVD (μουσική & ταινίες), 70 βιντεοκασέτες (Εκπαιδευτική Τηλεόραση), Εκπαιδευτικούς χαρτοφύλακες με υλικό για θέματα όπως οι Ολυμπιακοί αγώνες ή η Περιβαλλοντική Αγωγή, καθώς και 15 επιτραπέζια παιχνίδια.

Επίσης είναι εξοπλισμένη με βιντεοπροβολέα και υπολογιστή.

Πυρήνας της βιβλιοθήκης είναι ένας αριθμός περίπου 300 βιβλίων ? όσα απέμειναν με τα χρόνια ? από ένα αρχικό σύνολο βιβλίων παιδικών και εφηβικών που συγκεντρώθηκαν από μαθητές του Γ΄ Γυμνασίου Αρρένων Θεσσαλονίκης το σχολικό έτος 1977-78, ως προσφορά πνεύματος αλληλεγγύης προς τα χωριά της περιοχής, καθώς το σχολείο ξεκίνησε να χτίζεται εκείνη την εποχή.

Φιλοδοξία του σχολείου, καθώς και του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων είναι να αυξηθεί ο αριθμός των βιβλίων και των περιοδικών τα οποία να καλύπτουν τις ανάγκες τόσο των μαθητών (ιδιαίτερα στον τομέα της εφηβικής λογοτεχνίας και των επιτραπέζιων παιχνιδιών), όσο και των ενηλίκων (στον τομέα της λογοτεχνίας για ενηλίκους, αλλά και σε πρακτικούς τομείς όπως τα τεχνικά επαγγέλματα και η γεωργία). Επίσης στόχος είναι η αγορά ενός φωτοτυπικού μηχανήματος, το οποίο να υποστηρίζει αποκλειστικά τις ανάγκες της βιβλιοθήκης. Τέλος, για το απώτερο μέλλον φιλοδοξούμε να εξοπλίσουμε τη βιβλιοθήκη με μια δυναμική ιστοσελίδα η οποία να δίνει τη δυνατότητα στον κάθε ενδιαφερόμενο να περιηγείται στους διαθέσιμους τίτλους και να μπορεί να βλέπει μια περίληψη για το βιβλίο ή το τεύχος του περιοδικού, την εικόνα του και τη διαθεσιμότητά του. Τέλος φιλοδοξούμε ? με τη βελτίωση ? κάποια στιγμή των ευρύτερων οικονομικών και κοινωνικών συνθηκών να αποτελέσει η βιβλιοθήκη και κατ? επέκταση και το σχολείο επίκεντρο ιδεών και δραστηριοτήτων που θα συμβάλουν στην ανάπτυξη της περιοχής.