Εργασία 1 - Τι είναι οι ιοί

2adb092b-1726-4e56-a0dd-30056756ddae.jpg

Πατήστε στο σύνδεσμο για να παρακολουθήσετε βίντεο σχετικό με τη δομή και λειτουργία των ιών στο Youtube.

Επίσης διαβάστε από το σχολικό βιβλίο ΒΙΟΛΟΓΙΑ Β-Γ Τάξης την αντίστοιχη παράγραφο στη σελίδα 81.

Στη συνέχεια γράψτε ένα κείμενο μιας σελίδας στο οποίο θα απαντάτε στα παρακάτω με σύντομο και περιεκτικό τρόπο. Θέλω δηλαδή με δικά σας λόγια να συγκεντρώσετε σε λίγες προτάσεις την ουσία όσων αναφέρονται στο βίντεο! Δεν χρειάζεται να είναι αριθμημένες οι απαντήσεις.

1. Τι είναι ο ιός και ποια η δομή του;
  2. Πως λειτουργεί ένα ιός και πως πολλαπλασιάζεται;
  3. Ποιες είναι οι κατηγορίες των ιών;
  4. Γράψτε πέντε ιούς και τις ασθένειες ή βλάβες που προκαλούν.
  5. Ποιες αντοχές έχουν οι ιοί και πως αντιμετωπίζονται;

ΠΡΟΣΟΧΗ! Για να απαντήσετε πρέπει να συλλέξετε πληροφορίες από όλο το βίντεο, οπότε πρέπει να το δείτε προσεκτικά και αρκετές φορές. Μπορείτε να δείτε το βίντεο με τους γονείς σας, ώστε να σας βοηθήσουν αφενός αλλά και να ξεκαθαρίσετε όλοι μαζί τι συμβαίνει με τους ιούς μιας και είναι επίκαιρο θέμα. Επίσης μπορείτε να αναζητήσετε πληροφορίες στο διαδίκτυο για κάποιες έννοιες που θα συναντήσετε στα κείμενα του βίντεο. Η εργασία θα γίνει γραπτώς σε σελίδα Α4 τετραδίου, θα τη φωτογραφίσετε και θα τη στείλετε σύμφωνα με τις οδηγίες που θα βρείτε στις ανακοινώσεις της τάξης εδώ ή στη σελίδα του σχολείου. Οι φωτογραφίες να είναι φωτεινές (σε φως ημέρας κατά προτίμηση) και καθαρές (όχι θολές). Επάνω θα γράψετε το τίτλο της εργασίας και το ονοματεπώνυμό σαςδηλαδή:

Βιολογία Γ΄ Γυμνασίου: Εργασία 1 - Τι είναι οι ιοί

Ονοματεπώνυμο:....................................................