ΟΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Η Διευθύντρια του Γυμνασίου Νέου Γυναικοκάστρου, ο Σύλλογος των Καθηγητών,  και όλη η  μαθητική κοινότητα ευχαριστούμε το Τμήμα Τροχαίας Κιλκίς και τον Υπαστυνόμο Β’ Ιωαννίδη Αλέξανδρο για την ενημέρωση που μας παρείχε την Πέμπτη 14 Μαρτίου σχετικά με τα τροχαία ατυχήματα και την οδική συμπεριφορά. Οι μαθητές με ζωηρό ενδιαφέρον παρακολούθησαν την ενημέρωση και συμμετείχαν ενεργά στη συζήτηση που ακολούθησε με τον κύριο Ιωαννίδη, ο οποίος με σαφή και εύστοχο τρόπο απάντησε σε όλα τα ερωτήματα των παιδιών. Η πρωτοβουλία αυτή του Τμήματος Τροχαίας και η εξαιρετική συνεργασία με το σχολείο και ειδικότερα με την καθηγήτρια του σχολείου κυρία Παπάνα Αγγελική που ανέδειξε το θέμα στο μάθημα των ΤΡΟΧ2εξιοτήτων και στο πλαίσιο του πΤΡΟΧ3ΤΡΟΧ4ρογράμματος Ecomobility και Βιώσιμη Κινητικότητα που συμμετέχει το σχολείο μας ανοίγει τον δρόμο για την ουσιαστική εκπαίδευση και την ανάπτυξη των δεξιοτήτων που οφείλει να διαθέτει ο σύγχρονος πολίτης που προετοιμάζει το σχολείο και κινείται μέσα στην έννοια της πολιτειότητας.

ΟΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

ΜΝΗΜΗ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ- ΕΚΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

Ο λόγος είναι για το παρελθόν, την Ελληνική Επανάσταση, τη μνήμη, αλλά και για το παρόν.ΜΠΟΚΟΡΟΣ0ΜΠΟΚΟΡΟς1ΜΠΟΚΟΡΟΣ4ΜΠΟΚΟΡΟΣ3ΣΟΛΩΜΟΣ1ΣΟΛΩΜΟΣ2

Μια μικρή έκθεση, μια μικρή πινακοθήκη άνοιξε τον δρόμο για να επεξεργαστούν οι μαθητές τον εορτασμό της ελληνικής επανάστασης. Η μνήμη, η ιστορική μνήμη όλων μας πορεύτηκε μέσα από το ζωγραφικό έργο του καλλιτέχνη Χρήστου Μποκόρου και του εθνικού ποιητή Διονύσιου Σολωμού. Η "συνομιλία" των μαθητών με τα σπουδαία αυτά έργα και την ιδιαίτερη συμβολή της καθηγήτριας καλλιτεχνικών κυρίας Ν. Αρβανιτίδου έφερε ως αποτέλεσμα αυτή την έκθεση των έργων τους. Τα έργα του καλλιτέχνη Χρ. Μποκόρου δημιουργήθηκαν ειδικά για την επέτειο των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση και παρουσιάστηκαν στο κοινό στο Μουσείο Μπενάκη. Είναι φτιαγμένα πάνω σε υφάσματα και ξύλα και συνιστούν «ξεχείλισμα της ψυχής» του ζωγράφου, είναι ο δικός του φόρος τιμής  στο «Κοινό και το Κύριο».

«Εαρ συντριμμένο μοσχοβολά σε λείψανα χρυσοκέντητα μεταξωτά» «Ακαταμάχητο άρωμα και τώρα και τότε, δυο αιώνες πριν, που τέτοιες μέρες ξεσηκώνονταν οπλαρχηγοί, πρόκριτοι και λαϊκοί».(Χρ. Μποκόρος)

ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ ΜΑΣ-ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΕΙΑ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΚΙΛΚΙΣ

Θα θέλαμε να απευθύνουμε θερμές ευχαριστίες στην εφορεία αρχαιοτήτων Κιλκίς και στην προϊσταμένη του τμήματος Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Αρχαιοτήτων και Μουσείων κυρία Παρχαρίδου Μαγδαληνή που ανταποκρίθηκε άμεσα στο αίτημά μας και η ίδια με χαρά μάΚΑΣΤΡΟ2ΚΑΣΤΡΟ3ΚΑΣΤΡΟ4ΚΑΣΤΡΟ5ΚΑΣΤΡΟ6ΚΑΣΤΡΟ7ΚΑΣΤΡΟ8ΚΑΣΤΡΟ 1ς ξενάγησε  στον σπουδαίο αρχαιολογικό χώρο του Παλαιού Γυναικοκάστρου. Μέσα από την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα αφήγησή της τα παιδιά συνδέθηκαν με το παρελθόν του τόπου τους και με βιωματικό τρόπο ταξίδεψαν στο παρελθόν.

ΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ

Το σχολείο μα συμμετέχει στο δίκτυο σχολείων με τίτλο "Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου" και ήδη ετοιμάζουν την παρουσίασή τους για το δικό του κάστρο, το καστρο του παλαιού Γυναικοκάστρου που θα παρουσιάσουν στο συνέδριο. Η αφίσα του δικτύου.ΑΦΙΣΑ ΔΙΚΤΥΟΥ