ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ Ν. ΓΥΝΑΙΚΟΚΑΣΤΡΟΥ

online 4668930 1280 1024x682

Η εξ' αποστάσεως εκπαίδευση διακρίνεται σε σύγχρονη όπου ο διδάσκων αλληλεπιδρά σε πραγματικό χρόνο με τους μαθητές, κάποιου επικοινωνιακού μέσου και σε ασύγχρονη όπου η διδασκαλία γίνεται ετεροχρονισμένα με αποστολή και λήψη εκπαιδευτικού υλικού και εργασιών. Το σχολείο μας υποστηρίζει και τις δύο μορφές τηλεκπαίδευσης χρησιμοποιώντας διάφορες ψηφιακές πλατφόρμες και λογισμικά επικοινωνίας.

Οι μαθητές μπορούν να συμμετέχουν σε σύγχρονη και ασύγχρονη τηλεκπαίδευση με την προϋπόθεση ότι έχουν κάνει ΕΓΓΡΑΦΗ στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) μέσα από τη σελίδα:

Η ιστοσελίδα του σχολείου είναι το βασικό διαδικτυακό εργαλείο για να πλοηγηθείτε εύκολα και γρήγορα στους ιστότοπους που αφορούν την εκπαίδευση εξ' αποστάσεως, αλλά και για να ενημερώνεστε έγκαιρα και έγκυρα. Γι' αυτό καλό είναι γονείς και μαθητές να ελέγχετε συχνά τις ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ στην ιστοσελίδα του Σχολείου την οποία μπορείτε να βρείτε στο Google γράφοντας "Γυμνάσιο Νέου Γυναικόκαστρου" ή πληκτρολογώντας την παρακάτω διεύθυνση.

Οι κηδεμόνες συνίσταται να ελέγχουν το προσωπικό τους email για μηνύματα ενημέρωσης που στέλνονται ομαδικά και ατομικά μέσω του συστήματος My School. Οι μαθητές πρέπει να ελέγχουν το προσωπικό σας mail το οποίο παρέχεται από το σχολικό δίκτυο και στο οποίο η είσοδος γίνεται με τους κωδικούς που τους έχουν δοθεί πηγαίνοντας στη παρακάτω σελίδα.

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Η σύγχρονη εξ' αποστάσεως εκπαίδευση γίνεται χρησιμοποιώντας κυρίως την πλατφόρμα WEBEX, αλλά ενδέχεται να χρησιμοποιηθούν και άλλες όπως το ZOOM το SKYPE κλπ. Η σύνδεση και η χρήση αυτών των μεθόδων περιγράφεται σε αντίστοιχα άρθρα στην ενότητα "Ψηφιακό Σχολείο" της σελίδας.

ΑΣΥΓΧΡΟΝΗ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Οι ψηφιακοί ιστότοποι που χρησιμοποιούνται στην ασύγχρονη τηλεκπαίδευση από το σχολείο μας είναι οι παρακάτω:

1) Πλατφόρμα e-me

Αυτή η πλατφόρμα έχει επιλεγεί αρχικά από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας. Οι μαθητές πρέπει να κάνουν τουλάχιστο μια φορά είσοδο στη πλατφόρμα e-me όπου οι διδάσκοντες έχουν αναπτύξει τις λεγόμενες «κυψέλες» για τα μαθήματά τους. Για να μπείτε πατήστε το εικονίδιο με τη μελισσούλα στην ιστοσελίδα του σχολείου ή στο σύνδεσμο παρακάτω!

Κάντε είσοδο με τους κωδικούς που έχετε για το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ), δηλαδή αυτούς που σας δόθηκαν όταν κάνατε την εγγραφή και στη συνέχεια ο κάθε διδάσκων που έχει κάνει ηλεκτρονική τάξη σε αυτή τη πλατφόρμα θα σας βρει και θα σας κάνει πρόσκληση για το μάθημά του. Αναλυτικές οδηγίες θα βρείτε μπαίνοντας στη πλατφόρμα.

2) Πλατφόρμα η-τάξη

Για να μπείτε σε αυτό το δικτυακό χώρο τηλεκπαίδευσης πατήστε στο παρακάτω σύνδεσμο ή πηγαίνετε στη σελίδα του σχολείου και πατήστε το αντίστοιχο κουμπί που θα βρείτε στην αρχική σελίδα (το μαύρο που γράφει η-τάξη).

Κάντε είσοδο με τους κωδικούς που έχετε για το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) και στη συνέχεια ψάξτε για τα μαθήματα του σχολείου (προς το παρόν δεν υπάρχουν μαθήματα εκεί αλλά στο μέλλον αυτό ενδέχεται να αλλάξει). Αναλυτικές οδηγίες θα βρείτε μπαίνοντας στη πλατφόρμα.

3) Το Google Drive του Σχολείου

Δεδομένου ότι πολλές φορές παρουσιάζονται προβλήματα σύνδεσης και λειτουργίας των ιστοτόπων του ΠΣΔ, το σχολείο μας χρησιμοποιεί μια τοπική πλατφόρμα στο Google η οποία προϋπήρχε. Για να μπείτε σε αυτό το δικτυακό χώρο τηλεκπαίδευσης πατήστε στο παρακάτω σύνδεσμο ή πηγαίνετε στη σελίδα του σχολείου και πατήστε το πορτοκαλί κουμπί με το “e” που θα βρείτε εκεί.

Το e-mail το οποίο συνδέεται με το Google Drive και τον αντίστοιχο λογαριασμό και είναι το παρακάτω:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου χρησιμοποιείται κυρίως για την επικοινωνία των κηδεμόνων ή τρίτων με το σχολείο, σχετικά με θέματα τηλεκπαίδευσης. Οι μαθητές μπορούν να στέλνουν μηνύματα εδώ, είτε άμεσα από τα προσωπικά τους email του ΠΣΔ, είτε έμμεσα μέσω των email των κηδεμόνων τους και εφόσον οποιαδήποτε άλλη μορφή επικοινωνίας είναι αδύνατη ή προβληματική. Στο θέμα του email να αναγράφεται οπωσδήποτε το όνομα του ο εκπαιδευτικού στον οποίο απευθύνεται και στο κυρίως κείμενο, το όνομα μαθητή, η τάξη και το μάθημα.

Στο φάκελο «ΓΕΝΙΚΑ» υπάρχουν λεγγραφα με αναλυτικές πληροφορίες για την πλοήγηση στο χώρο αυτό, για τον τρόπο αποστολής των εργασιών κλπ. Σε κάθε τάξη υπάρχει και ένας φάκελος "ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ" στον οποίο θα αναρτώνται μηνύματα και έγγραφα που αφορούν τη κάθε τάξη και γενικά την εκπαιδευτική διαδικασία.

Οποιοσδήποτε μπορεί να διαβάσει και να κατεβάσει τα έγγραφα που υπάρχουν στο χώρο αυτό.Κάθε φάκελος μαθήματος περιέχει τους παρακάτω υποφακέλους ή/και όποιον άλλο θεωρεί απαραίτητο ο διδάσκων.

Στο φάκελο ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ οι καθηγητές θα βάζουν τις αναθέσεις εργασιών που αφορούν όλο το τμήμα. Οι μαθητές οφείλουν να ελέγχουν καθημερινά το προσωπικό τους φάκελο διότι ενδέχεται ο διδάσκων να στείλει ξεχωριστή εργασία σε κάποιον μαθητή.

Στο φάκελο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ θα βρίσκετε υλικό για μελέτη σχετικό με το αντίστοιχο μάθημα.

Στο φάκελο ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ και μόνο σ’ αυτόν οι μαθητές έχουν δικαίωμα να ανεβάσουν τις εργασίες τους ή κάποιο άλλο αρχείο. Εναλλακτικά μπορείτε να στείλετε τις εργασίες σας στο email του ΠΣΔ που έχει ο κάθε καθηγητής ή στο gmail που γράψαμε παραπάνω.

Τέλος στο φάκελο ΤΟΙΧΟΣ θα βρίσκετε μηνύματα και οδηγίες από τον διδάσκοντα, για το συγκεκριμένο μάθημα.

4) Ιστοσελίδα του Σχολείου

Στην ιστοσελίδα του σχολείου και στο μενού «ΜΑΘΗΜΑΤΑ»  ενδεχομένως να αναρτάται υλικό οπότε να το ελέγχετε. Σε αυτή επίσης θα βρείτε έγγραφα με οδηγίες και “κουμπιά” για να μεταβείτε στις πλατφόρμες που προαναφέραμε.

5) Edmodo, Padlet

Είναι διαδικτυακά εργαλεία που ήδη χρησιμοποιούνται αποκλειστικά ή σε συνδυασμό με άλλες μεθόδους από κάποιους διδάσκοντες.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Διευκρινίζεται ότι οι ΠΕΝΤΕ παραπάνω εναλλακτικές μέθοδοι ασύγχρονης εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης, μπορεί να χρησιμοποιηθούν συνδυαστικά από το κάθε διδάσκοντα με γνώμονα την επίτευξη του διδακτικού του έργου.