ΣΧΟΛΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ

Σας ενημερώνουμε ότι κάθε Τετάρτη θα βρίσκεται στη διάθεση του  σχολείου μας  ψυχολόγος που προσλήφθηκε  στο πλαίσιο της Υποστήριξης Σχολικών Μονάδων για την αντιμετώπιση των συνεπειών του COVID-19.Ο θεσμός των ψυχολόγων στα Γυμνάσια και τα Λύκεια ξεκίνησε φέτος, και  αφορά τόσο μαθητές ,γονείς/κηδεμόνες όσο και εκπαιδευτικούςΣτόχος είναι η παροχή ψυχοκοινωνικής υποστήριξης, ενημέρωσης και συμβουλευτικής καθοδήγησης για την αποτελεσματική διαχείριση κρίσιμων καταστάσεων, που όλοι βιώνουμε, όπως η πανδημία του COVID-19, δημιουργώντας ένα ασφαλές σχολικό περιβάλλον με διαφύλαξη της δημόσιας υγείας, της σχολικής κοινότητας και κατ’ επέκταση της κοινωνίας. Επιδίωξη είναι ακόμη η υποστήριξη της οικογένειας σε επίπεδο ατομικών συνεδριών, ομάδων σχετικού ενδιαφέροντος  ή και ειδικών εκδηλώσεων με διασφάλιση της προστασίας των προσωπικών δεδομένων. Όποιος ενδιαφέρεται παρακαλείται να επικοινωνεί με το γυμνάσιο στο τηλέφωνο 2341094002 ή στο e-mailτου σχολείου    This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

To Webex link και το email της Σχολικής Ψυχολόγου είναι:

Webex: https://minedu-secondary2.webex.com/meet/veronikad