ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ "ΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ" - ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ

Η συμμετοχή του σχολείου μους κατά τη φετινή σχολική χρονιά σε δίκτυα σχολείων και η συνεργασία μαζί τους έφερε ως αποτέλεσμα τη συμμετοχή μας σε δύο μαθητικά συνέδρια, ενώ παράλληλα η θετική εμπειρία που αποκομίσαμε έθεσε τις βάσεις για να ενταχθούμε σε ένα ευρύτερο διεθνές θεματικό δίκτυο "Τα παιδιά Πρεσβευτές του τόπου τους" που θα υλοποιηθεί κατά τα επόμενα δύο σχολικά έτη. Την Παρασκευή 19 Απριλίου οι μαθητές/ήτριες με την  εποπτεία των καθηγητριών τους κ. Γεωργιάδου Ελένη και κ. Μαγγίρα Ευαγγελία,παρουσίασαν στο συνέδριο που διεξήχθη υβριδικά από το Πανεπιστήμιο Πατρών και το Πειραματικό σχολείο Πατρών με τη συμμετοχή 394 σχολείων της χώρας το video που δημιούργησαν παρουσιάζοντας το απόρθητο κάστρο του παλαιού Γυναικοκάστρου-Ιστορίες γύρω από το κάστρο χτες και σήμερα. Η εφορεία αρχαιοτήτων Κιλκίς και ειδικά η κ. Παρχαρίδου στάθηκε αρωγός μας και μας καθοδήγησε στη σύνδεσή μας με την τοπική ιστορία. Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να παρακολουθήσετε τη δουλειά των παιδιών και να ακούσετε τις ιστορίες.

Ιστορίες γύρω από το κάστρο χθες και σήμερα

SYNEDRIOP1SYNEDRIOP2SYNEDRIOP3SYNEDRIOP4