ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ 2014-2015

Κατά το σχολικό έτος 2014-2015 πραγματοποιήθηκαν και θα πραγματοποιηθούν οι παρακάτω διδακτικές επισκέψεις:

Νοέμβριος: επίσκεψη στην Πυροσβεστική Υπηρεσία του Κιλκίς – ξενάγηση και ενημέρωση των μαθητών του σχολείου σχετικά με τα μέτρα πρόληψης και αντιμετώπισης σε περίπτωση φωτιάς στο σπίτι. Επίσης έγινε συζήτηση με θέμα το επάγγελμα του πυροσβέστη.

Μάρτιος: επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Θεσσαλονίκης και στον Ιερό Ναό Αγίου Αθανασίου στο Παλαιόκαστρο Θεσσαλονίκης στα πλαίσια πολιτιστικού προγράμματος με θέμα “Λαϊκή Τέχνη και Κληρονομιά”

Μάρτιος: παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης “Τρελαντώνης” από την Παιδική Σκηνή Θεσσαλονίκης στο Κιλκίς και ξενάγηση στο σπήλαιο του Κιλκίς.

Απρίλιος: επίσκεψη στη φάρμα “Κουκάκη” - ενημέρωση σχετικά με τη διατροφική αξία του γάλακτος και γνωριμία των μαθητών με τα επάγγελμα του τεχνολόγου τροφίμων